Declared Candidates

District Education Authority

General Election for District Education Authority Members

June Shappa (Acclaimed)
No Candidate posted at this time
Alana Kuksuk (Acclaimed)
Helen Sulurayok (Acclaimed)
Jacqueline Otuk (Acclaimed)
Jimmy Main (Acclaimed)
Laurent Angalik (Acclaimed)
Sergei Mamgark (Acclaimed)
Steve England (Acclaimed)
Elijah Amarook (Acclaimed)
Marianne Uqayuittuq (Acclaimed)
Mary Kreelak (Acclaimed)
Rebecca Penney (Acclaimed)
Siobhan Doherty-Iksiktaaryuk (Acclaimed)
Alan Sim (Acclaimed)
Angela Gerbrandt (Acclaimed)
Athlyne Etienne (Acclaimed)
Brenda Sitatak (Acclaimed)
Christopher Crooks (Acclaimed)
Jeannie Evalik (Acclaimed)
Pam Langan (Acclaimed)
Claude Constantineau
Ejesiak Peter
Ejesiak Zeke Ejesiak
Peter Derek Ottokie
Qavaroak Qatsiya
Rose Rowsell
Taqialuk Nuna
Wakta Joanasie
Bernard Jr Putulik
Charlotte Kattegatsiak
David Kattegatsiak
Doriana Sammurtok
Gaetano Scala
Georgina Ipkarnerk
Mark Amarok
Maryann Issaluk
Valerie Ipkarnerk
Yvonne Bedford
No Candidate posted at this time
Archie Kolit (Acclaimed)
Darryl Nakoolak (Acclaimed)
Doris Bruce (Acclaimed)
Leonie Pameolik (Acclaimed)
Marlene Jones (Acclaimed)
Ruth Eetuk-Pootoolik (Acclaimed)
Heather Arqviq
Jack Ameralik
Paul Puqiqnak
Raymond Quqshuun SR.
Rebecca Ikuallaq
Stephanie Autut
Wally M. Porter
Wilfrid Bagley
Anne Akeeagok (Acclaimed)
Larry Audlaluk (Acclaimed)
Elizabeth Ikeperiar (Acclaimed)
Eunice Tungilik (Acclaimed)
Nagleena Innuksuk (Acclaimed)
Roger Beaudry (Acclaimed)
Solomon Nasook (Acclaimed)
Valerie Curley (Acclaimed)
Clairissa Carter (Acclaimed)
Francis Piugattuk (Acclaimed)
Josepina Kuplu (Acclaimed)
Sylvia Qulitalik (Acclaimed)
Theo Ikummaq (Acclaimed)
Wendi Guillemette (Acclaimed)
Alden Williams
Andrea Witzaney-Chown
Catherine Hoyt
Doug Workman
Lori Idlout
Nicole Giles
Okalik Eegeesiak
Tara Braund
Akeego Ikkidluak (Acclaimed)
Akulujuk Judea (Acclaimed)
Josie Lyta (Acclaimed)
Maliktoo Lyta (Acclaimed)
Adam Krejunark
Alex Ittimangnaq Jr
Athol Ihakkaq
Bonnie Kayaitok
Celina Ningark
Columban Pujuardjok
Derek Ittimangnak
Dolorosa Nartok
Eli Qayutinnuaq
Mark Karlik
Mary Kayasark
Angele Kuliktana (Acclaimed)
Barbara Adjun  (Acclaimed)
Barbara Kapakatoak (Acclaimed)
Darlene Metuituk (Acclaimed)
Lena Pedersen (Acclaimed)
Mavis Elias Adjun (Acclaimed)
Valerie Miyok (Acclaimed)
Asina Angotingoar (Acclaimed)
Leo Akkuardjuk (Acclaimed)
Pasqualina Putulik (Acclaimed)
Romeo Kopak (Acclaimed)
Rosie Kopak (Acclaimed)
Annie Daina Kilabuk (Acclaimed)
Josephie Nakashuk (Acclaimed)
Lynn Mike (Acclaimed)
Mary Rose Kilabuk (Acclaimed)
Mosesee Qappik (Acclaimed)
Michael Peterloosie (Acclaimed)
No Candidate posted at this time
Albert Netser (Acclaimed)
Hannah Benoit (Acclaimed)
Mike Osmond (Acclaimed)
Rosemary Sandy (Acclaimed)
Sheila Schweder (Acclaimed)
Stan Anderson (Acclaimed)
Martha Idlout (Acclaimed)
Joe Arragutainaq (Acclaimed)
Lucy Appaqaq (Acclaimed)
Lucy Uppik (Acclaimed)
Alice Quayaut (Acclaimed)
Elizabeth Aiyout (Acclaimed)
Jeannie Ugyuk (Acclaimed)
Martha Quqqiaq (Acclaimed)
Manu P. Nattar (Acclaimed)
Molly Okalik (Acclaimed)
Susie Kritterdluk (Acclaimed)